Mi mennyi?
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Sokat beszélünk arról, hogy mennyi fejlesztési pénz jött Érdre. De ki tudja, hogy mire megy el? Persze, színes hírként halljuk, hogy utak, rendőrség, bíróság, iskola, óvoda, orvosi rendelő ... de mennyire átlátható mindez? Mennyi pénzt költünk, mire költjük, milyen műszaki tartalommal, milyen garanciális elemekkel és ki épheti ezeket?

Hol vannak felsorolva

  • a projektek,
  • a támogatási szerződések, melyekből kiderül, hogy kitől, mire és milyen feltételekkel kaptuk a fejlesztési pénzeket,
  • a vállalkozói szerződések, melyekből kiderül, hogy kik, milyen feltételekkel, mikorra és mennyiért építenek?

Hol vannak a tervek, a megvalósulási dokumentumok?

 

Kezdjük a keresést a városi honlapon, az erd.hu-n!

Itt nem találunk településfejlesztési menüpontot, de van gazdaságfejlesztés. Látni fogjuk, hogy ezt a menüpontot szánták a fejlesztési projektek közzétételére, de már a menü névadásánál látszik a szemlélet béli különbség: nekik gazdaság az, ami település nekünk.

A gazdaságfejlesztés főmenünek 6 menüpontja van:

  • Modern Városok Program
  • Infrastruktúra
  • Befektetési területek, ingatlanok
  • Beruházások, fejlesztések (pályázatok)
  • Csatornázási Program
  • Dokumentumok

Nézzük ezeket végig!

A Modern Városok Program menüpontban várnánk tájékoztatást arról, hogy a program keretében mi és hol épül. 7 db cikket találunk a programon belül. A legfrissebb cikk 2017 februárjából a záportározóról szól, eggyel korábbi 2016 júniusából a Helyi Esélyegyenlőségi Program olvasható, még korábban, egyetlen nap tették közzé a Településfejlesztési Koncepciót, az Integrált Területfejlesztési Stratégiát, az Integrált Területi Programot (ezek szabályzatok, elképzelések, nem projektek), egy kormányhatározatot és a Batthyány Program 2020 nevezetű dokumentumot. Termékeny nap volt ez a 2016 március 22: egyetlen nap alatt ennyi mindent közzétenni, s azóta csak a záportározót sikerült feldolgozni ...

De nézzük, mi is a Batthyány Program 2020! A cikkben egyetlen pixeles táblázat található, s egy hivatkozás a program dokumentumára. Ezt megnyitva egy egyetlen oldalas word dokumentumot találunk, benne 26 pontos felsorolást. Semmi érdemleges nem derül ki a dokumentumból, csak annyi, hogy még a szövegszerkesztéshez sem értett az, aki készítette. Alkalom adtán valaki megmutathatná neki a középre igazítás funkciót.

Persze érdemes lenne kielemezni, hogy mire gondolhattak a szerzők ezeken a félmondatokon, s mit sikerült ezekből megvalósítani, de mi most itt nem értelmezgetésre, hanem tényadatok gyűjtésébe kezdtünk.

Haladjunk hát tovább...

A Gazdaságfejlesztés menüpontban található a 1504/2015 kormányhatározat. Ez a kormány és az érdi önkormányzat által kötött fejlesztési megállapodás, mely köznevelési, szakképzési, szociális és egészségügyi intézményrendszerének fejlesztési program megalkotására, a járási ügyészség létesítésének  feltételeinek vizsgálatára szól, illetve konkrét projektötletek javaslatát kéri kidolgozni:

  • új ipari gazdasági övezetre,
  • kisvállalkozásokat támogató „vállalkozói falu”-ra,
  • Ófalu városrészben turisztikai beruházásra,
  • a Velencei úton szabadidőközpont- és szállásfejlesztésre,
  • csapadékvíz elvezetését szolgáló beruházásra,
  • hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztésére,
  • városi közúti csomópontok biztonságosabbá tételére,
  • Érdligeten tervezett záportározók kialakítására (tehát többre, de csak Érdligeten),
  • városi kisbuszok beszerzésére,

valamint elrendeli megvizsgálni

  • a volt honvédségi bázis átadásának feltételrendszerét,
  • a Víziközmű Kft és Csatorna-szolgáltató Kft tulajdonosi szerkezetének kialakítását.

Ezek végrehajtásáról itt nincs szó, utalást, hivatkozást nem találunk hozzá. Keressünk tehát tovább.

A városfejlesztési koncepciók, stratégiák, szabályzatok nem projektek, ezeket itt most nem vizsgáljuk, hiszen konkrét beruházásról nem tartalmaznak információkat, csupán álmokat, terveket fogalmaznak meg. Mi konkrét projektek konkrét műszaki és pénzügyi adataira vadászunk.

Egyetlen ilyen pont marad a Gazdaságfejlesztési menüpontban, ez sem gazdasági, hanem településüzemeltetési és katasztrófavédelmi fejlesztés: ez az érdligeti záportározó. Pontosabban annak is csak egy részterületével foglalkozik, annak szabadidős célú hasznosításával. Illetve... szóval bár a cím szabadidős célú hasznosításról szól, a cikk nem tartalmaz ilyen információt, csak a vízügyi műszaki tervekből pár részletet. Izgalmas, érdekes olvasmány, de közel sem ad teljes képet a beruházásról, a kivitelezésről meg semmit sem mond, pénzügyi információt szintén nem oszt meg.

Szóval ennyi lenne a Modern Városok Programja: pár cél 2016-ból meg egy záportározó vízjogi dokumentációrészlete.

Haladjunk tovább az Infrastruktúra menüpontra!

Hoppá, nincs tartalom a rovat alatt... Még annyi se, mint a Modern Városok Programjában. Konkrétan tényleg nincsen semmi.

Na de ha már se Modern Városok, se Infrastruktúra nem fejlesztődik, akkor legalább  a befektetőket várjuk valamivel.  A Befektetési területek, ingatlanok alatt ajánlunk nekik valamit, nem?

Hát nem. Itt sincs tartalom a rovat alatt. Nem lennék befektető Érden. Mások se lennének, ezek szerint.

Szóval se Modern Város, se infrastruktúra, se befektetési terület ... de akkor milyen más beruházás és fejlesztés lehet a Beruházások, fejlesztések (pályázatok) menüpontban?

Nahát, itt vannak hivatkozások. Persze, ahogy látni fogjuk, ezek nem pályázatok, hanem pályázatokra indult projektek, tehát tartalmilag a fenti menüpontokban lenne a helyük ... vagy csak a menüpontokat kellene átnevezni ... no mindegy, örüljünk, hogy találtunk projekteket. Nézzük, miket!

Elsőként arról olvashatunk, hogy Komplex Szociális és Gyermekjóléti Intézmény épül a Topoly utcában. A tájékoztató nagyon spórol a szóközökkel és a műszaki, pénzügyi adatokkal. De adnak egy telefonszámot, ahol érdeklődhetünk. Valószínűleg abban bíznak, hogy nem sok állampolgárt érdekel, s nem fogja az iroda munkatársait nagyon leterhelni (pedig ilyenkor mindig bennem van a kisördög, hogy kérjem felolvasni a szerződéseket a telefonban.)

Következő pont. bármit is jelentsen az, hogy FM, de ennek a szemléletét formáló pályázat.

Aha. A hulladékgazdálkodással és szelektív hulladékgyűjtéssel kapcsolatos lakossági környezettudatos szemléletformálásról van itt szó, meg 2 db óvodában elhelyeznek szelektív hulladékgyűjtő edényeket 2019.05.31-ig 2.930.000 forint értékben. Az nem derül ki, hogy sikerült-e elérni a projekt célkitűzéseit, s ki végezte el ezt a feladatot. Azaz hiányzik a beszámoló.

A következő menüpontban hasonló trehánysággal találkozunk: itt önkormányzati ASP rendszer országos kiterjesztéséhe keretében 6.199.488 forint értékben csinált valaki valamit 2019.06.30-ig. Többet nem tudunk meg.

Na de jöjjenek sokkal kézzel foghatóbb projektek. Egy sor közlekedési projektet látunk a felsorolásban:

  • az Ercsi út és csomópontjainak felújítása
    upsz, a kért oldal nem található
  • a Szent István-Damjanich-Tárnoki-Lőcsei utak körforgalmú csomópontjainak
    hm, ez az oldal sem található,
  • a Diósdi út – Csaba utca csomópontjainak
    nohát, ez sem található,
  • és a Budai-Diósdi út turbó körforgalmú csomópontjáról mit tudunk meg?
    a terem búráját, hát ez sem található?
  • Fenyves-Parkvárosi intézmények megközelítését szolgáló útvonalak felújítása
    sem található
  • a Daróczi utca és a Gárdonyi utca közlekedési lápája ...
    sem található
  • Felső utca egy szakaszának felújítása...
    sem található
  • Riminyáki út – Gellért utca...
    sem található
  • Elöljáró-Velencei utak közlekedési lámpája...
    sem található

... egyetlen közlekedésfejlesztési projektről sem tudhatunk meg semmit?

A következő pont: komplex hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztése...

No, itt találunk egy önálló honlapot. Reménykeltő. Címlapon pár fontos adat, hogy mire és mennyit nyert Érd. 2019 év végéig 26 ezer darab kukát veszünk az üveghulladék begyűjtéséhez, 9 hulladékgyűjtő célgépet, 8 kukásautót és 3 anyagmozgató gépet veszünk, egy hulladék előkezelő telephelyet alakítunk ki és egy szemléletformáló kampányt folytatunk le. Talán részleteket is megtudunk a menüpontokból, hogy ki szállítja ezeket és hol tart a telephely építése. Nézzük csak! Hasznos tanácsokat egyelőre nem kínálnak. De legyünk jóhiszeműek, év végéig még le lehet folytatni a kampányt. Mit találunk a galériában? Hidegtálak fotóját, igazgató úr mikrofonba beszél, újabb hidegtálak, TMA beszél Aradszki és igazgató úr jelenlétében, páran hallgatják, Aradszki is beszél hozzájuk, aztán a mikrofonba, kamerába is, van valami színes szórólap is. Ennyi. Érezzük, hogy jól alakul a projekt. Hidegtál és rizsa már van, a többi is biztos meglesz időben. A Kapcsolat menüben megtudhatjuk, hogy hol van az Önkormányzat, a Hírek menüben pedig van két hír is. Az egyik megismétli a címlap tartalmát, újat nem tudunk meg. A másik hír egy kiadvány ... nahát, megvan az aranyos kis színes szórólap, hogy aki nem volt hivatalos a hidegtálosztásra, az legalább a szórólapot kinyomtathassa magának. Tök cuki. De semmi több. Hol tart a projekt? Közbeszerzések? Semmi.

A következő projektünk a Sasvárosi és Keserűfű utcai forrás diagnosztikai vizsgálata. Egy cikket találunk "Biztonságossá teszik az érdi ivóvizet". Nocsak, nem csak vizsgálják, hanem cselekednek is utána valamit? Semmi nem derül ki belőle, csak az, hogy 2015-ig be kell fejezniük. Illetve múltidőben két monitoring kutat telepítettek. Most akkor megtörtént, meg fog történni, vagy mi van? És mi csinálta? Mennyi pénzből? Semmit sem tudhatunk meg.

A következő pontnak már az elnevezésé is kérdéseket vet fel: fenntartható városfejlesztési programok készítése. Már az is egy projekt, hogy programot készítünk? Az nem a normális működés része, hogy vannak elképzeléseink? No jó, de mi készül ezen a címen? Aha, középtávú stratégiai dokumentumokat készít valaki 14-20-as ciklusra. Nem kapkodták el, 2014-ben kezdték a munkát. De kik, mennyiért, milyen határidővel? Nem tudni. Csak a támogatási szerződés van itt (no, legalább az megvan, eddig ilyet sem találtunk) ... oké, ez megvan. A teljesítésről semmi hír, de annyira lehetünk leleményesek, hogy ezeket a dokumentumokat megtaláljuk máshol a honlapon, olvashatjuk ott a szerzőjét, tehát azt tudjuk, hogy kik és mit csináltak, azt nem, hogy mennyiért és határidőben-e. Persze ez aprópénz és ettől még senkinek sem lett jobb a városban. Menjünk tovább!

  • Ez végre egy érthető, látható, fontos projekt: Szakorvosi Rendelőintézet!
    Nocsak, ez sem található?
  • A Polgármesteri Hivatal komplex szervezetfejlesztése?
    Erről sem tudhatunk meg semmit.
  • Bagoly utcai felüljáró és Szent István híd?
    Erről sem.
  • Esélyegyenlőségi programok?
    Szintén semmi.

Erzsébetváros vízrendezése?

Hopp, itt van valami! A dátumból éltjük, hogy ez még az Orbán-kormány előtti programok része, akkori közzétételi szigorral. 9 hírt találunk, melyekből kiderül, hogy kik voltak a kivitelezők, kitől mennyi pénzt kaptunk, volt lakossági fórum, miegymás. Szerződések persze itt sem ugranak az ember elé, de egy 9 éve lezárt program nem is éri el az ingerküszöbömet. Csak annyit nyugtázok, hogy valaha azért jobb volt a tájékoztatás.

Következő pont a városközponti akcióterület. Gyerekkorában így hívták a Főteret. Két hír van, az egyik a kivitelezésre szóló közbeszerzés megjelenéséről szól, a másik a projekt honlapjának elkészültéről.

Nocsak, ez a honlap sem érhető el. Már semmit sem tudunk meg arról, hogyan épült 10 éve a Főtér.

A kompetencia alapú oktatás bevezetése a Gárdonyi Iskolában 2011-ből, reszeltek nélkül, de támogatási szerződéssel. Több lényeges információ olvashatatlan, mellékletek, azaz tényleges műszaki tartalom nincsen.

Van még egy önkormányzati szervezetfejlesztés, támogatási szerződésen kívül más érdemit nem találunk, mellékletei ennek sincsenek.

Hoppá, egy érdekes tétel: Vállalkozói park és Tudásközpont kialakítása kezdődik Érden. A cikk friss, 2019 júliusában került ki. A közepe igazítás és vastagítás itt már ment a szerkesztőnek, elég zavaró is olvasni. De azért kiderül belőle, hogy 250 millió Ft támogatást kapunk a 27 milliós önrész mellé, s ebből egy külterületi ingatlan közművesítését kell megoldani. 2020. március 1-ig. De hogy ki fogja ezt végezni, arról nincs hír. További információ személyesen kérhető.

Az illegális hulladéklerakók felszámolása bejegyzés is friss. Egy konkrét ingatlanra illegálisan lerakott 160 m3-nyi hulladék elszállítására kaptunk csaknem 3 milliót, s 2019 szeptemberig el is kellett szállítanunk. Sikerült elvinni? Ki vitte el? Nem tudhatjuk. Bár az igeidő itt is keveredik: tervezett befejezésről és múlt idejű befejezésről szól a két egymást követő mondat.

 

A következőkben megszakad a franciabekezdéses felsorolás, s egy táblázatban folytatódik az önálló weboldallal rendelkező tételekkel (nem mintha fentebb nem lett volna már ilyen).

Az első a hulladékgazdálkodás, de ezt már fentebb láttuk.

A következő a Kutyavári Óvoda bővítése. A honlap az intézmény honlapja, és a projektre utaló külön menüpontot nem tartalmaz. Az intézmény történetéről olvashatunk, fotókat is találunk, közte sok építéskori fotót, de se jogi, se műszaki, se pénzügyi adatot nem tudunk meg a projektről egyik olyan menüpontban sem, melyről pedig azt hihetnénk, hogy mögötte megbúvik a keresett információ.

Másik hasonló projekt a Meseház Óvodájának bővítése. Itt azonban semmilyen honlap nem jön be.

És kész, ezzel végére értünk a Beruházások, fejlesztések menüpontnak.

 

A Gazdaságfejlesztés főmenüben a következő menüpont a Csatornázási Program.

Itt két bejegyzést találunk, egyet a hírlevél indulásáról, egyet pedig a projekt önálló honlapjáról. Ez a honlap létezik, működik, rengeteg információ található rajta. Most nem böngésszük végig, csak egy dicséretet adunk: ez már majdnem teljesíti a minimumot. A korrekt elszámolást lehetővé tevő információkat itt sem találjuk meg: szerződések, közbeszerzések, ellenőrzések dokumentációját itt sem találjuk. Mégis, elég sok információ van fent a honlapon. Ez betudható talán annak, hogy ez a projekt valóban messze a legnagyobb, a lakosság nagyon nagy részét pénzügyileg is érintette.

A Gazdaságfejlesztés főmenüben az utolsó menüpont címe reménykeltő: Dokumentumok. De itt is csak a már megtalált stratégiai és szabályozási dokumentumokat találjuk. Szerződéseket, műszaki és pénzügyi terveket nem.

 

Ha a városi honlap nem is utal rá, de más forrásokból tudhatjuk, hogy a Modern Városok Programnak van önálló honlapja is, az erdimodernvarosok . hu. Négy menüponttal találkozunk itt. Az első az "Infrastruktúra". Az oldalt leuralja a Városliget, amit a városi honlapon még Záportározónak hívnak. Infrastruktúra témakörben csak két nem városligeti cikk van, ezek az útépítésről szólnak. Hamarosan befejeződnek - hirdetik a cikkek, melyben rengeteg a fotó, de semmilyen pénzügyi vagy műszaki információ nem derül ki belőlük.

Talán az "Intézményfejlesztés" menüpontban nagyobb szerencsével járunk? Itt már nagyobb a merítés, több projektet találunk, de itt is inkább alapkőletevős és avatós hírek vannak. Nézzünk egy kivételt, a Fenyves Parkváros Köznevelési Centrumról szóló cikkre kattintunk. De szerződések, műszaki adatok, pénzügyi tervek itt sincsenek.

A "Gazdaság" menüpont hasonlóan fogalomzavaros, mint a játszótéravatós "Infrastruktúra" menüpont. Itt a szomszédünnep és térfigyelőkamera, kerékpárút hírek között van egy valóban gazdasági projekt: lerakták egy K + F központ alapkövét.  Az erről szóló cikk azonban az országos médiahír átvételét tartalmazza csupán. Ez a Magyar Állam támogatásával épülő német magánberuházás. Pár érdekes szám a hivatkozott oldalakon olvasható, de mivel nem önkormányzati beruházás, igazán nem is keresgéljük a szerződéseket.

 

Visszatérünk a városi honlapra, s másik oldalról közelítjük meg a kérdést. Az Önkormányzat főmenüben a Közbeszerzési dokumentumok menüpontban  remélünk olyan információkat találni, amiből következtethetünk a folyamatban lévő fejlesztésekre. Itt ki kéne derülnie, hogy milyen vállalkozásokat milyen feladattal bíztunk meg milyen határidővel mennyi pénzért.

A legfrissebb közbeszerzési felhívás 2010-ből való. Tehát amióta az Orbán-kormány kézbe vette a források feletti irányítást, azóta ez a rovat itt nem frissült. Nézzük a Közbeszerzés eredményeként megkötött szerződéseket! Itt 2013 augusztusában került ki az utolsó bejegyzés. A Közbeszerzési eljárásokhoz kapcsolódó dokumentumok 2011 óta nem frissülnek. Közbeszerzési terv is a 2017-es az utolsó. Statisztikai összegzés 2012 óta nem került ki.

Találunk egy olyan menüpontot, hogy 2018. évi közbeszerzések, de itt csupán néhány közbeszerzési kiírás mellékleteit találjuk. Se eredmény, se szerződés. 2019-ben pedig még ennyi se.

 

Következtetés?

 

Az ellenzéki összefogás Csőzik László vezetésével olyan városházát vett át a fideszes T. Mészáros András - Simó Károly - Bács István triótól, melynek korábbi pénzügyeibe, fejlesztéseibe mezei halandó nem láthat be. Mehet a szájkarate, hogy mennyi az annyi, mi épül, mire van pénz, mire van szerződés, mikorra fog elkészülni. Az biztos, hogy amit a korábbi fideszes vezetés közzétett, annál több minden van a városháza irattárában, hiszen több helyen látunk munkagépeket, mint amiről hivatalos közlés van. Az országos sajtóból arról is vannak részinformációink, hogy a felcsúti Mészáros Lőrinc családi cégeivel van sok szerződése az Érdi Önkormányzatnak. De mindaddig semmit sem tudhatunk bizonyosan, míg a városi honlap ennyire hallgatag. Csőzik Lászlón és csapatán van most a felelősség: választási programjának megfelelően tegyenek rendet és hozzák nyilvánosságra az adatokat! Lássunk tisztán: mi is az a Modern Városok Program, mi valósulhat meg a VEKOP projektekből, mi van a kormányhatározat végrehajtásával!